Uczniowie Gimnazjum w Maniowach w Filharmonii Krakowskiej.

17 grudnia 2005 r. uczniowie Gimnazjum w Maniowach po raz pierwszy uczestniczyli w koncercie w filharmonii w Krakowie.Wysłuchali recitalu fortepianowego 20-letniego Austriaka Ingolfa Wundera.
Artysta ten swoją przygodę z muzyką rozpoczął mając 4 lata od nauki gry na skrzypcach,które w wieku 14 lat zamienił na fortepian. Obecnie jest studentem Wiedeńskiej Akademii Muzycznej.
Był uczestnikiem XV Konkursu Chopinowskiego . W trakcie recitalu pianista wykonał utwory Maurycego Ravela , Fryderyka Chopina oraz - na bis-dzieła innych kompozytorów. Młodzież była oczarowana , pełna podziwu dla umiejętności pianistycznych zaledwie parę lat starszego od nich artysty.
Oto wybrane fragmenty opisów wrażeń po koncercie spisane przez młodych melomanów: "Podziawialiśmy grę młodego artysty , a szczególnie bardzo szybkie poruszanie palcami. Nie wyobrażałam sobie , że można grać tak wspaniale i oczywiście tak szybko "Joanna Kubicz z III b."
Pianista rozpoczął recital od Gaspard de la nuit Ravela. Pierwsza część tego utworu to wg mnie najpiękniejsza kompozycje jaką słyszałam. 20-latek najpierw grał powoli , muzyka była cicha i delikatna, następnie przybrała na gwałtowności. Pomimo, że bacznie go obserwowałam nie byłam w stanie zauważyć ruchów jego zwinnych palców. (...) Ciche pianissimo dawało wrażenie lekkości i błogości. Fortissimo było tak głośne i gwałtowne, iż wydawało się, że fortepian zaraz się rozleci." Aneta Niemiec z III b. "Samo słuchanie Wundera nie wystarcza,trzeba go zobaczyć, ujrzeć z jaką szybkościa porusza palcami, jakie emocje ukazuje jego twarz podczas gry."Izabela Grywalska z III b. Koncert zakończył się owacjami na stojąco.Bilety do filharmonii oraz przejazd autokarem opłacono z funduszy Szkoły Marzeń. Mam nadzieję , że to dopiero początek bezpośrednich kontaktów młodzieży naszej szkoły z muzyką na najwyższym poziomie.


opracowała:
Iwona Regiec