Warsztaty haftu
W Gimnazjum w Maniowach zakończył się cykl spotkań z twórcą ludowym. Były to warsztaty haftu pienińskiego. Prowadziła je pani Stefania Baszak ze Sromowiec Niżnych. Od lat zajmuje się twórczością ludową : haftuje, szydełkuje , wykonuje sztuczne kwiaty, zdobi pisanki. Jej prace były wielokrotnie wystawiane. Chętnie udziela pomocy młodzieży w zakresie historii swego terenu , a w szczególności nazewnictwa, tradycji i obrzędów.
W zajęciach uczestniczyły 23 uczennice. Z wielkim zainteresowaniem i zapałem opanowywały podstawowe ściegi hafciarskie, poznawały charakterystyczne wzory, uczyły się , jak przy pomocy kalki przenieść wzór na płótno. Efektem są serwety wykonane przez dziewczynki uczestniczące w zajęciach.
W gablotach szkolnego muzeum regionalnego zostanie przygotowana wystawa ich prac. Kolejne spotkania z twórcą ludowym już w marcu. Tym razem uczniowie poznają tajniki malowania na szkle.
Pomysłodawcą i organizatorem zajęć jest nauczycielka historii w naszym gimnazjum Bożenna Kunikowska-Urbaniak. Zorganizowanie spotkań możliwe było dzięki funduszom ze Szkoły Marzeń.