Szkolny Konkurs Potraw Regionalnych
04 grudnia 2008 roku w Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach odbył się Konkurs Potraw Regionalnych, organizowany w ramach projektu "Odnajdźmy siebie, by nie wstydzić się, skąd jesteśmy", który opracowało dla szkół gimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych z terenu Gminy Czorsztyn Gminne Publiczne Gimnazjum w Maniowach, uzyskując od Małopolskiego Kuratorium Oświaty dofinansowanie w wysokości 65 908zł.
Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań kulinarnych i popularyzacja potraw naszego regionu.
W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy. Każdą placówkę reprezentował zespół 5-osobowy, którego zadaniem było przygotowanie stoiska z potrawami, dekoracjami oraz występu artystycznego. Każda z drużyn stanęła na wysokości zadania i zaprezentowała potrawy charakterystyczne dla swojej miejscowości i naszego regionu. Na stołach królowały więc: kwaśnica na żeberku, moskole, sołdra, dziadki, fizoły ze śliwką, kapusta, gałuski.
Oceny stanowisk dokonała komisja w składzie: p. Janina Plewa- szefowa GCK, p. Grzegorz Watycha- wicewójt Gminy Czorsztyn, p. Małgorzata Piątek- radna Gminy Czorsztyn.
Trudne zadanie stanęło przed komisją, która w czasie burzliwych obrad przyznała pierwsze miejsce Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, a pozostałe zespoły nagrodziła miejscem drugim.
Degustacja potraw dostarczyła zaproszonym gościom tematów do rozmów o regionie, o dawnych tradycjach, o zwyczajach. W oczekiwaniu na werdykt komisji, grupa dziewcząt z Gimnazjum w Maniowach zaprosiła publiczność do wspólnego śpiewania. I tak dały się słyszeć starodawne, ale i nowsze pieśni i piosenki góralskie.
Na zakończenie przewodnicząca komisji podsumowała konkurs, wyrażając nadzieję, że tradycyjne potrawy naszego regionu nie zaginą.
Należy dodać, iż konkurs został poprzedzony warsztatami kulinarnymi, na których dzieci i młodzież uczyły się przyrządzać potrawy regionalne.
Danuta Kopytko


Więcej zdjęć w galerii