KOŁO TEATRALNE
Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach
Opiekun: p. Mikołaj Urbaniak

Zespół teatralny z Gimnazjum w Maniowach działa przy Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach, a prowadzi go dyrektor gimnazjum p.Mikołaj Urbaniak.


W roku szkolnym 2009/10 przygotowany został spektakl oparty o tekst Juliana Reimschüssela pt "Zaloty góralskie".
Przedstawienie żywiołowo grane w gwarze góralskiej zostało zaprezentowane m.in. w XI Małopolskich Spotkaniach Teatrów Gimnazjalnych organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie, gdzie uzyskało I nagrodę. Zwyciężyło także, kwalifikując się do finału w Nowym Sączu, w eliminacjach powiatowych XXV w Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek" 2010 w Nowym Targu. Komisja oceniająca występy finałowe pod przewodnictwem znakomitego aktora scen krakowskich Włodzimierza Jasińskiego bardzo wysoko oceniła umiejętności młodych artystów oraz ścisły związek tekstu z tradycją regionu.
Inscenizacja "Zalotów góralskich" była prezentowana również mieszkańcom wsi i uczniom szkół w Maniowach i Kluszkowcach, a także stała się częścią artystyczną uroczystej sesji Rady Gminy Czorsztyn z okazji 30-lecia powstania samorządu terytorialnego.